Tālmācība arī medicīnas darbinieku tālākizglītībā

Tālmācība – citādāka iespēja mācīties

distance learning   Tālmācību bieži saista ar jēdzieniem – atklāts, plaši pieejams (angliski – open) un lokans, elastīgs (angliski – flexible). Kopumā to varētu apzīmēt ar terminu – brīvās studijas (angliski – open flexible learning), ar to uzsverot, ka:

 • zināšanu apguve notiek patstāvīgi studējot, bet skolotāji – konsultanti nevis māca, bet tikai palīdz mācīties;
 • tālmācība ir brīvi pieejama visiem neatkarīgi no vecuma, izglītības, nodarbošanās vai dzīvesvietas;
 • tālmācībā katrs var izvēlēties sev vajadzīgu priekšmetu;
 • apmācības metodika un mācību līdzekļu veids (drukāts teksts, audio vai videoieraksts, datorprogramma u.c.) pielāgots konkrētā kursa mērķiem un uzdevumiem;
 • studējošais var mācīties sev piemērotā vietā, laikā un tempā, atgriežoties pie grūtāk izprotamām lietām.

             Tālmācība daudzās pasaules valstīs iekarojusi stabilu vietu izglītības sistēmā. Piemēram, Lielbritānijas Atklātajā Universitātē (Open University) tālmācības veidā studē apmēram 220 tūkstoši pieaugušo. Vispopulārākās ir īsās programmas vai pat tikai atsevišķu kursu (priekšmetu) studēšana, bet var iegūt arī pilnu augstāko izglītību, maģistra un doktora grādus. Pieaugušajiem, kuri dažādu apstākļu dēļ (darbs, ģimenes apstākļi, invaliditāte u.c.) jaunībā nav varējuši iegūt izglītību, tālmācība paver šo iespēju.

            Latvijā Medicīnas profesionālās izglītības centrā (MPIC) ar tālmācības metodi no 1999. gada veiksmīgi tika realizētas 8 profesionālās tālākizglītības programmas. Tālmācības izglītības procesa analīze liecināja, ka veselības aprūpes profesionāļiem tā ir atzīstama izglītības metode, papildus tradicionālajiem kursiem un praktiskajām nodarbībām.

            Ar www.medkursi.lv starpniecību piedāvāju veselības un sociālās aprūpes darbiniekiem iespēju papildināt profesionālās zināšanas 3 tālmācības programmās (skat. Tālmācība).

             Inese Šurkuse no Cēsīm apguva tālmācības programmu „Geriatrijas pamati. Veco ļaužu aprūpes un saskarsmes īpatnības”. Ieskaites tematiskajās pārrunās Inese izteica novērtējumu tālmācības metodei un konkrētajai programmai:

Man šis mācīšanās veids ļoti patīk. Patreizējos ekonomiskajos apstākļos un, ņemot vērā zemās māsu algas, tālmācības metode ir ļoti piemērota izglītības metode. Ja man būtu šī plašā programma jāapgūst Rīgā, man vajadzētu vismaz trīs dienas pavadīt ārpus mājas un arī izmaksas būtu lielākas. Bez tam, strādājot maiņās nav iespējams izkārtot tik daudz brīvas dienas pēc kārtas. Metodes priekšrocība, ka nevajag pārkārtot darba grafiku, varu lasīt un pārdomāt materiālu sev izdevīgā laikā. Ideju mācīties pēc tālmācības metodes deva dēls, kurš studē Anglijā, izmantojot šo studiju metodi. Esmu ļoti apmierināta, ka izvēlējos šo iespēju.

Konkrētais materiāls geriatrijā plašs, vispusīgs, zināšanas varēšu pielietot savā darbā. Ieinteresējušies arī citi mani kolēģi. Domāju, ka pieteikšos uz vēl kādu tālmācības programmu”.

2 komentāri uz “Tālmācība arī medicīnas darbinieku tālākizglītībā”

 1. Agita rakstīja:

  Sep 26, 17 at 19:04

  Labdien! Es pārsvarā uzturos, tas ir strādāju Norvēgijā par māsu. Vēlētos saglabāt māsas reģistru Latvijā. Vēlētos kursus apgūt ar interneta starpniecību. Ar cieņu Agita.

 2. Agita rakstīja:

  Sep 26, 17 at 19:15

  Es labrāt strādātu savā zemē , bet diemžēl mēs kā darba spēks Latvijai neesam vajadzīgi. Precizāk mēs esam vajadzīgi Latvijas tautai, bet ne Latvijas valdībai. Ar to algu , ko tagad maksā māsai! Tas ir izsmiekls ne alga. Tad jau labāk mocīties svešumā!


Komentējiet