Oficiālā un aktuālā informācija par vakcīnām pret jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 izraisīto saslimšanu Covid-19 un vakcinācijas norisi Latvijā.
Atslēgvārdi: AstraZeneca, drošums un efektivitāte. Comirnaty, Moderna un Janssen-Cilag International N.V. radīto vakcīnu kvalitāte, Pfizer-BioNTech ražotā vakcīna, Vakcinēšanās pret Covid-19
https://www.spkc.gov.lv/lv/vakcinas-pret-covid-19
Vakcinēšanās pret Covid-19 ir droša iespēja sevi pasargāt no simptomātiskas saslimšanas ar vīrusu. Tas ir vienīgais reālais solis pretī iespējai atgriezties dzīves ritmā, kāds bija pirms pandēmijas.
Šobrīd Eiropas Savienībā ir reģistrēta pirmā vakcīna pret Covid-19 – Pfizer-BioNTech ražotā vakcīna Comirnaty, taču pasaulē norit darbs pie aptuveni 200 vakcīnām.
Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) izvērtē vakcīnas kvalitāti, drošumu un efektivitāti. Ja vakcīna spējusi izpildīt visas EZA augstās prasības, tad aģentūra iesaka to reģistrēt un Eiropas Komisija vakcīnai piešķir reģistrācijas apliecību, kas ir derīga visās ES un EEZ valstīs. Pēc tam vakcīnu var sākt nogādāt vienlaikus uz visām ES valstīm, tostarp Latviju. Šis process garantē, ka visas Eiropas Savienības valstis, tostarp Latvija, vienlaicīgi saņem kvalitatīvas, drošas un efektīvas vakcīnas pret Covid-19.
Vakcīnas satur vielas jeb aģentus, kas nodrošina organisma imunitātes viedošanos. Ir dažādu veidu vakcīnas. Dažas vakcīnas satur novājinātu vai nonāvētu konkrētu vīrusu, baktērijas vai to daļas. Citas vakcīnas satur ziņnesi (tas nozīmē, ka tā ir tikai informācija par vīrusu, nevis pats vīruss, tādēļ tas nevar izraisīt slimību vai to pastiprināt, ja cilvēks ar to jau slimo). Kad cilvēkam ievada vakcīnu, tad organisma imūnsistēma izstrādā antivielas. Kad cilvēks saskaras ar īstu infekciozu vīrusu vai baktēriju, viņa imūnsistēma to atceras. Tā aktivizē jau radušās konkrētās antivielas, nonāvē vīrusu vai baktēriju un cilvēks nesaslimst
Kā notiks Covid-19 vakcinācija Latvijā?
Vakcinēšanās pret Covid-19 ir brīvprātīga, tostarp veselības aprūpes darbiniekiem. Ņemot vērā vakcīnu pakāpenisko ienākšanu tirgū, sākumā tiek vakcinētas visneaizsargātākās Latvijas sabiedrības grupas.
Kā izstrādā un reģistrē vakcīnu?
Lai vakcīnu varētu izmantot Eiropas Savienībā (ES), tai jāizpilda tādas pašas kvalitātes, drošuma un efektivitātes pierādījumu prasības kā jebkurām zālēm. Nekādas atkāpes no šīm pamatprasībām netiek veiktas. Pasaulē šobrīd notiek darbs pie vairāk nekā 200 vakcīnām pret Covid-19, viena vakcīna jau reģistrēta un vairākas tuvojas noslēdzošajai fāzei.
Kas ļāvis attīstīt vakcīnas ātrāk nekā ierasts?
Covid-19 vakcīnu izstrādes, vērtēšanas un apstiprināšanas process ir prasījis mazāk laika nekā citām vakcīnām, jo ir ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vērtēšanas, reģistrēšanas iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem.
Kas zināms par esošajām vakcīnām?
Eiropas zāļu aģentūra (EZA) un Eiropas Komisija (EK) 21. decembrī apstiprinājusi Pfizer-BioNTech vakcīnas atbilstību kvalitātei, drošumam un efektivitātei. Tāpat ir sākts izvērtēt AstraZeneca, Moderna un Janssen-Cilag International N.V. radīto vakcīnu kvalitāte, drošums un efektivitāte.