Senioru festivāls “Zelta ritmi” 2017.

Par senioru festivālu “Zelta ritmi”
Festivāls “Zelta ritmi”, kas šogad notiek 15. jūnijā Rīgā, Esplanādes parkā, no plkst. 11.00, ir iedvesmas avots un ideju apmaiņas vieta senioriem, lai gūtu jaunu pieredzi un ierosmes pilnvērtīgai un skaistai dzīvei arī sirmā vecumā. Festivāla programma ir daudzpusīga, piemēram, notiks koncerts ar dziesmām un dejām, iedvesmas lekcijas, ko vadīs dažādu jomu speciālisti, norisināsies vingrošanas atklātās mācībstundas, būs radošo senioru rokdarbu tirdziņš. Festivāls apmeklējams bez maksas, tā oficiālā platforma internetā ir “www.zeltaritmi.lv”. Festivālu senioriem “Zelta ritmi” rīko Latvijas vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv” sadarbībā ar higiēnas preču zīmolu “TENA” un aptieku tīklu “Latvijas aptieka”.

Ar iedvesmas lekcijām 15. jūnijā Esplanādes parkā Rīgā uzstāsies festivāla “Zelta ritmi” vēstneši: profesors, gerontologs Jānis Zaļkalns, profesors, gastroenterologs Anatolijs Danilāns un psihoterapeite Aina Poiša. Šogad festivāla programma paredzēta daudzpusīga – koncertā uzstāsies grupa “Melo-M” un “Radio Orchestra”, norisināsies vingrošanas un nūjošanas meistarklases, gleznošanas plenērs, kā arī senioru rokdarbu darinājumu tirgus “Zelta tirgus”, kur visi ienākumi paliek tirdziņa dalībniekiem.

Plašāka informācija par gaidāmo īpaši senioriem paredzēto festivālu “Zelta ritmi” pieejama: www.zeltaritmi.lv. Šajā vietnē atrodami ieteikumi veselīgam dzīvesveidam, vingrošanas pamācības, iedvesmas stāsti, kā arī cita senioriem vērtīga informācija.
Profesors Jānis Zaļkalns: kā pārvarēt vecuma nīgrumu

http://www.mammamuntetiem.lv/articles/38259/profesors-janis-zalkalns-ka-parvaret-vecuma-nigrumu/?utm_source=draugiem.lv&utm_medium=top

Sagaidot dzīves posmu, kad ir vairāk laika sev un savām interesēm, svarīgi saglabāt optimistisku un aktīvu dzīves pozīciju, neiegrimt skumji apcerīgā noskaņojumā vai vēl ļaunāk – pesimistiskā dzīves redzējumā. Profesors, gerontologs, festivāla “Zelta ritmi” vēstnesis Jānis Zaļkalns rosina: “Pārvarēsim nīgrumu, meklēsim sevī, cilvēkos un pasaulē gaišo, priecīgo un vairosim prieku sevī!”

Profesors, gerontologs, festivāla “Zelta ritmi” vēstnesis Jānis Zaļkalns.
Profesors piedāvā dažus vienkāršus ieteikumus, kurus ievērot ikdienā, lai izvairītos no vecuma nīgruma:

  1. Prieks ikdienas sīkumos. Cilvēku nevarēs iepriecināt neviens un nekas, ja prieks nesāksies viņā pašā. Profesors J. Zaļkalns aicina: “Nebūsim nīgri, trenēsim un vairosim prieku sevī, darot to ikdienā pat visvienkāršākajā un parastākajā situācijā. No rīta atver acis, spīd saule, un tu priecājies, cik gaiša un saulaina ir pasaule. Vai arī – no rīta atver acis, līst lietus, un atkal tu esi priecīgs, jo zaļos zāle un koši ziedēs ziedi.”
  2. Dienas plāns. Veido savas dienas aktivitātes – cik pilnīga un bagātīga būs diena, atkarīgs no mums katra paša. Ieplāno tikšanos ar bērniem, mazbērniem, draugiem vai domubiedriem, atvēli laiku arī izglītošanās procesam – grāmatu lasīšanai, lekciju apmeklēšanai. Interešu klubā nāc klajā ar savām idejām un pienesumu.
  3. Nepazaudē radošumu. Šis ieteikums nebūt nenozīmē tikai gleznošanu, dzejas rakstīšanu vai dažāda veida rokdarbus. Mini krustvārdu mīklas, klausies radio, skaties televīziju – analizē, domā un ar pārdomām dalies ar draugiem vai tuviniekiem.
  4. Kustību prieks. Būtiski kustēties katru dienu, kaut nedaudz, bet ar izteiktu regularitāti. Tā var būt ikdienas pastaiga, dejas, vingrošana mājās vai ārpus tās. Gūsti prieku no savas varēšanas un ķermeņa spējām.
  5. Rūpes par sevi un apkārtējo vidi. Bez steigas, bet regulāri uzkop telpas, aplej puķes, istabās ielaid svaigu gaisu, mazgā veļu. Apkārtējās vides sakārtošana ir svarīga sastāvdaļa, lai tajā varētu dzīvot ar prieku.
  6. Piederība. Dodies cilvēkos – piederības un līdzdalības izjūta ir ļoti nepieciešama, lai justos kā pilntiesīgs sabiedrības loceklis.
  7. Personīgā higiēna. Rūpes par personīgo higiēnu ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa – zobiem un matiem vienmēr jābūt tīriem, arī ķermenim. Veļa jāmaina un apģērbs jākopj, ne tikai ejot cilvēkos, bet arī esot mājās. Pieaugošais gadu skaits nenozīmē vienaldzību pret savu izskatu.

Profesors, gastroenterologs un festivāla “Zelta ritmi” vēstnesis Anatolijs Danilāns piekrīt par fizisko aktivitāšu nozīmību, jo ar sabalansētu uzturu vien nepietiek: “Ir jāpiekopj divu veidu kustības: ikdienas, piemēram, pastaigas, kāpšana pa kāpnēm, un aktīvās, piemēram, nūjošana, peldēšana, sporta zāles apmeklējums. Aktīvi kustoties, palielinās enerģija un cilvēks kļūst apmierinātāks ar dzīvi. Intensīvu kustību rezultātā no kauliem izdalās viela, kas pasargā no 2. tipa cukura diabēta, asinsvadu sklerozes, kā arī samazina risku saslimt ar iekšējo orgānu audzēju. Zinātnieki apgalvo, ka ar aktīvām kustībām jānodarbojas vairākas reizes nedēļā un tām jābūt visu mūžu. Vislabākais sporta veids ir tas, kas tuvāk sirdij.”
Profesors Danilāns rekomendē izvērtēt arī savu ēdienkarti, samazināt uzņemto kaloriju daudzumu, izvairīties no pārmērīgas saldumu lietošanas, bet uzturā palielināt gaļas, salātu, zaļumu un olu daudzumu. Kā vienu no mūsdienu problēmām gastroenterologs iezīmē to, ka cilvēki ir pārbaroti, kas noved pie sirds un asinsvadu slimībām, kā arī ļaundabīgiem audzējiem. Otra lieta, kuru profesors atzīmē kā ļoti būtisku faktoru nespējā pieņemt novecošanu, ir cilvēku nīgrums, nicīgā izturēšanās pret sevi un citiem, savukārt pozitīvisms un izturēšanās maiņa sekmē veselīgu uztveri pret dzīvi un arī pašam pret sevi.
 

 

Komentējiet