Sveiciens Starptautiskajā Māsu dienā 2017. gada 12. maijā

Pārpublicēts un iztulkots no https://www.daysoftheyear.com/days/international-nurses-day/

Sabiedrībā, diemžēl, pastāv uzskats, ka galvenie veselības aprūpes sistemā  ir ārsti, bet   nevar taču nenovērtēt māsu darbu. Māsām ir ļoti nozīmīga loma visās veselības aprūpes jomās, jo tieši māsas ir atbildīgas par pacientu labklājību, drošību un  izveseļošanos.

Māsas, veicot savus pienākumus darba vidē ar dažādiem pacientiem un dažādās situācijās,  ieguvušas apjomīgas zināšanas un prasmes. Māsu darba vide bieži saistīta ar ekstremālu stresu, emocionālo spriedzi, lielu atbildību. Māsām nemitīgi vajag papildināt savas zināšanas un iemaņas, lai veiktu savus ļoti atbildīgos pienākumus. Māsas ienes jaunu dzīvību pasaulē, palīdz  pārvarēt  nespēku  sasirgušajiem un ievainotajiem, dažreiz aprūpējot pacientus izdara neiespējamo, lai novērstu dažādus apdraudējumus. Dažos gadījumos vērīgas māsas pat ievēro neprecizitates ārstu nozīmējumos un novērš iespējamas problēmas pacientu veselības aprūpē.

Ņemot vērā grūto darbu, ilgās dežūru stundas un emocionālo distresu, kas ir neatņemama viņu darba sastāvdaļa, katra māsa ir nozīmīga, ievērojama un pieminama  Starptautiskajā Māsu dienā.

Starptautiskās Māsu dienas vēsture

Tas viss sākās 1953. gadā,  kad Dorothy Sutherland,  būdama ASV Veselības, Izglītības un Labklājības Departamenta  ierēdne,  ierosināja tā laika  ASV Prezidentam   D. D. Eizenhaueram nodibināt  “Māsu dienu”. Tomēr viņš šo ierosinājumu neņēma vēra.

  1. gadā Starptautiskā Māsu  Padome nolēma svinēt  Māsu dienu visām māsām nozīmīgā dienā – 12. maijā Florences Naitingeilas dzimšanas dienā.  Florence Naitingeila bija pirmā māszinību teoriju pamatlicēja un devusi lielu ieguldījumu māszinību teoriju attīstībā.
  2. gada janvārī šī diena tika oficiāli apstiprināta kā Starptautiskā Māsu diena. Turpmāk katru gadu Starptautiskā Māsu Padome (The International Council of Nurses ICN ) izplatīja  Starptautiskās  Māsu dienas Devīzi un Vadlīnijas, kas ietvēra  māsas izglītojošus  un sabiedrības informēšanai  nozīmīgus materiālus, kurus var pielietot jebkura māsa savā ikdienas darbā.

 Kā atzīmēt Starptautisko Māsu dienu

Šajā dienā tiek atzīmēts māsu nozīmīgais ieguldījums  sabiedrības labā, tādēļ izmantosim šo iespēju izcelt  tās māsas, kuras  jūs aprūpēja, parādīsim, ka mēs to novērtējam. Šis novērtējums varētu pat nebūt nauda vai dārga dāvana. Skumji, bet daudzi cilvēki pat nepasaka paldies māsiņām par viņu darbu, uzskatot viņas kā robotus, kuras to vien dara, kā seko ārstu norādījumiem.  Māsu dienas ideja ir pateikt “paldies”māsām, kuras jūs aprūpēja. Māsas bija tās, kuras  jūs pabaroja, uzklāja segu, kad bija drebuļi,  satīrīja vēmekļus, vēroja vitālos rādītājus, lika sistēmas ar vajadzīgajiem medikamentiem, izdalīja zāles, izdarīja injekcijas, mainīja pārsējus uz brūcēm, pavadīja uz vannas istabu vai tualeti, ļāva izraudāties uz sava pleca, darīja simtiem darbus, lai jūs justos labāk.   Šī ir tā diena, kad vajadzētu māsām pateikties. Aizejiet uz slimnīcu ar konfekšu kārbu, garšīgu kūku vai citu kārumu, ziediem vai ko citu, kas varētu māsas iepriecināt.

Māsu darba mērķis ir palīdzēt citiem, bet mums vajadzētu novērtēt viņu ieguldījumu mūsu labā.

Pārpublicēts un iztulkots no https://www.daysoftheyear.com/days/international-nurses-day/

 

Komentējiet