Vecuma makulas deģenerācija
Atslēgvārdi: acu ārsts Indars Lācis, centrālā redze, vecuma makulas deģenerācija
Dr. Indars Lācis, acu ārsts
Kas ir Vecuma makulas deģenerācija (VMD)?
Vecuma makulas deģenerācija (VMD) ir pasaulē galvenais vājas redzes iemesls gados vecākiem cilvēkiem. Biežāk slimo cilvēki pēc 60 gadu vecuma. VMD tāpat kā daudzas citas saslimšanas kļūst “jaunākas”, tāpēc arvien biežāk slimo arī 50 un pat 40 gadus veci cilvēki. Slimības rezultātā tiek bojāts tīklenes centrālais rajons makula, kas ir atbildīgs par centrālo redzi jeb redzes asumu, tātad atkarībā no VMD pakāpes slimniekam ir grūtības lasīt, šūt, vadīt automašīnu, saskatīt cilvēku sejas un veikt citus darbus kuru veikšanai ir nepieciešama detalizēta redze.
Parasti slimība skar abas acis, bet dažādās pakāpēs. Lai gan VMD nopietni bojā centrālo redzi, slimniekiem saglabājas perifērā jeb sānu redze un neiestājas pilnīgs aklums.
Ne visos gadījumos, tomēr ir pierādīta VMD saistīta ar iedzimtību. Cilvēkiem, kuru vecāki slimo ar VMD, jābūt īpaši uzmanīgiem, jo slimības sākuma stadijā var nebūt specifisku simptomu. Atsevišķos gadījumos VMD var ārstēt tikai pašā sākuma stadijā. Savlaicīga ārstēšana daudzos gadījumos samazina slimības smagumu vai palēlina tās progresēšanu. Ja ārstam rodas aizdomas par VMD, tad viņš pārbaudīs Jūsu redzi kā arī veiks vairākus citus izmeklējumus.
Kādi ir Vecuma makulas deģenerācijas simptomi?
VMD ir tipiski sekojoši simptomi, kuru gadījumā noteikti jāapmeklē acu ārsts:
- • lasot izkropļojās vai pazūd atsevišķi burti vai līnijas.
- • redzes lauka centrā parādās tumšāks, pelēcīgs vai dūmakains pleķis.
- • redzes lauka centrā izmainās vai kļūst bālas krāsas.
Kādi ir Vecuma makulas deģenerācijas iemesli?
Tieši pierādījumi nav atklāti. Daudzie pētījumi liecina, ka VMD attīstībā un norisē būtiska nozīme ir iedzimtībai, paaugstinātam asinsspiedienam, sirds-asinsvadu saslimšanām, smēķēšanai un UV starojumam.
Kādi ir Vecuma makulas deģenerācijas veidi?
VMD ir sastopamas divas formas – sausā un mitrā jeb eksudatīvā.
Sausā forma ir apmēram 90% VMD gadījumu un ir saistīta ar vecuma izmaiņām tīklenes audos makulas rajonā. Šī tipa VMD ir labvēlīga, tā attīstās lēnām ar gadiem un parasti rada nelielus vai vidēji smagus centrālās redzes traucējumus. Slimības progress var spontāni apstāties uz vairākiem gadiem. Slimnieki parasti sūdzās par blāvāku, neskaidrāku redzi lasot.
Lai gan Mitrā (eksudatīvā) forma attīstās tikai 10% no visiem VMD gadījumiem, tomēr tā rada ievērojami nopietnākus redzes traucējumus nekā sausā forma. Šai saslimšanas formai ir raksturīga jaunveidotu asinsvadu ieaugšana zem tīklenes makulas rajonā. Šie asinsvadi ir nepilnvērtīgi un izraisa saasiņojumus, kas rada “aklu” plankumu tieši redzes lauka centrā. Vēlākajās stadijās asinsizplūdumu vietā rodas rētaudi, kas rada neatgriezeniskus centrālās redzes defektus.
Vai ir iespējams izsargāties no Vecuma makulas deģenerācijas?
100% metodes kā izsargāties no VMD līdz šim neeksistē, bet ievērojot dažus speciālus norādījumus saslimšanas risks samazinās:
- • Regulāri apmeklējiet acu ārstu! Acu ārsts var atklāt saslimšanu pašā sākuma stadijā, kamēr Jums vēl nav sūdzību. Jo agrāk slimība tiek atklāta, jo lielākas ir izredzes saglabāt redzi.
- • Saulainā laikā nēsājiet brilles ar UV aizsardzību! Klīniskie pētījumi apstiprina, ka ilgstoša vai regulāra acu pakļaušana UV starojumam ir riska faktors VMD attīstībā.
- • Lietojiet veselīgu uzturu! Ir pierādījies ka VMD attīstību var veicināt paaugstināts lipīdu saturs asinīs. Veselīgs uzturs ietekmē pozitīvi visu Jūsu ķermeni, tātad arī acis. Daudzi ārsti rekomendē uzturā papildus lietot speciālas vitamīnu un minerālvielu formulas.
- • Kontrolējiet savu ainsspiedienu! Paaugstināts asinsspiediens ir viens no VMD riska faktoriem.
- • Nesmēķējiet!
Kā ārstē Vecuma makulas deģenerāciju?
Patreiz nav pārliecinoši pierādītas ārstēšanas metodes VMD biežākajai – sausajai formai. Pozitīvi ir tas, ka šī forma parasti progresē ļoti lēnām un var pati no sevis apstāties uz vairākiem gadiem. Daudzi ārsti sausās VMD formas ārstēšanā iesaka lietot speciālas pārtikas piedevas, kas satur antioksidantus un cinku.
Iespējama sausās formas pāreja mitrajā formā, kuru daudzos gadījumos sākuma stadijā ir iespējams ārstēt. Modernākā ārstēšanas metode ir intravitreālas anti-VEGF medikamentu injekcijas, kad operācijas zālē sterilos apstākļos acī ar mikroadatu ievada nelielu daudzumu medikamenta. Mitrās formas ārstēšanā pielieto arī lāzerkoagulāciju.
Ļoti svarīga ir savlaicīga diagnostika. Jo agrākā slimības stadijā veic ārstēšanu, jo labāku rezultātu var sagaidīt.
Pirms intravitreālu injekciju vai lāzerkoagulācijas veikšanas ir svarīgi saprast sekojošas lietas:
- • ārstēšana negarantē centrālās redzes saglabāšanu, bet samazina risku zaudēt centrālo redzi;
- • arī pēc ārstēšanas pastāv recidīva iespējas;
- • neārstējot, vai nokavējot ārstēšanu, centrālā redze tiks zaudēta;
(Neārstēta subretinālā neovaskularizācija 60-87% pacientu rada neatgriezenisku centrālās redzes zudumu) - • redzes asuma uzlabošanās un stabilizācija notiek pakāpeniski