Kad tuvojas vīrusi

 

Priežu pumpuri

Priežu pumpuri

                                                         Vija Eniņa

                                                          farmācijas doktore (Dr.pharm.), asociētā profesore

Cilvēka dabā ir dzīvot šodien – saulīte spīd, ir silti un jauki, kas būs turpmāk, nav tik svarīgi. Kas būs, tas būs, par to tad arī domās. Būtībā jau pareizi, bet attiecībā uz imunitātes stiprināšanu un veselības sargāšanu tas ne vienmēr darbojas. Imunitāti un izturību pret vīrusu uzbrukumu nevar nodrošināt vienas dienas laikā, brīnumlīdzekļu šai jomā nav. Un atliek vien strādāt ikdienā visu gadu, vai saule spīd, vai lietus līst. Tas nozīmē – pareizi ēst, pareizi ģērbties, sabalansēt darbu ar atpūtu, tad organisms pats tiks galā ar potenciālajām problēmām. Protams, kritiskos brīžos, kad apkārt visi šķauda un drebinās, var uzturu pastiprināt, papildināt ar veselīgām lietām – ķiplokiem, puraviem, dzērvenām, citroniem, greipfrūtiem, granātāboliem, ingveru, medu. Šie produkti bagātinās ēdienkarti ar vitamīniem, flavonoīdiem un dažādiem citiem imunitāti un veselību kopumā stiprinošiem labumiem. No ikdienā lietojamiem ārstniecības augiem ar imunitāti spēcinošu darbību var minēt pelašķa ziedus, ugunspuķes lakstus, Islandes ķērpja lapoņus. Populāri ir ehinācijas preparāti, ko piedāvā aptiekas.

Bet, ja nu tomēr vīrusi izrādījušies stiprāki, tad to pievārēšanai un seku likvidēšanai ne vienmēr jāķeras pie ļoti radikāliem līdzekļiem. Palīdzēt var pavisam vienkāršas lietas. Viena no nepatīkamām lietām ir iesnas, to likvidēšanai noder dažādas sakņaugu sulas. Sarkano biešu sulu (ar nelielu medus piedevu) var pilināt pa 3 – 5 pilieniem katrā nāsī 3 – 4 reizes dienā, var pagatavot maisījumu no   tējkarotes burkānu sulas, tējkarotes alojes (vai kalanhojas) sulas un 6 – 10 pilieniem sīpola sulas. Šo maisījumu pilina pa 2 – 5 pilieniem katrā nāsī 2 – 3 reizes dienā. Ja nu negribas ķēpāties ar sulu spiešanu, tad var izmantot citu metodi – vakarā pielikt katrai pēdai pa sinepju plāksterim, uzvilkt kokvilnas, tad virsū vēl vilnas zeķes un turēt 1 – 2 stundas. Pēc plāksteru noņemšanas minūtes 10 – 15 aktīvi pastaigāt pa grīdu.

Otru biežāko nelūgto viesi – klepu arī var mēģināt uzveikt ar zāļu tējām. Ja klepus ir stiprs, ir grūti atklepot, tad izmanto ārstniecības augu drogas ar sedzošu, mīkstinošu darbību –  māllēpes lapas un ziedus, lielās ceļtekas lapas, gaiļbiksītes ziedus, deviņvīruspēka ziedus, sarkanā āboliņa ziedus. 1 ēdamkaroti drogas vai drogu maisījuma aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, uzvāra, ļauj 20 – 30 minūtes ievilkties, nokāš. Dzer siltu vairākas reizes dienā pa ½ – 2 glāzēm. Tāpat var gatavot un lietot tējas no ārstniecības augu drogām ar atkrēpošanu veicinošu, pretiekaisuma, antibakteriālu darbību – trejkrāsu vai tīruma vijolītes lakstiem, mazā mārsila lakstiem, priežu pumpuriem, Islandes ķērpja lapoņiem, pelašķa ziediem. Tās gan garšas ziņā būs niknākas par pirmajām, taču vajadzīgo rezultātu dos.

Spēku atjaunošanai var noderēt tējas no ārstniecības augu drogām ar bagātu askorbīnskābes saturu – rožu augļiem, upeņu augļiem un lapām, gaiļbiksītes lapām, nātru lapām. 1 – 2 ēdamkarotes drogas vai drogu maisījuma aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, ļauj 1 stundu ievilkties, nokāš. Dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā. Tāpat var pagatavot maisījumu no 1 glāzes dzērveņu ogu un 2- 3 ēdamkarotēm medus. To apēd nelielām porcijām dienas laikā, šis maisījums noder arī kā profilaktisks līdzeklis, lai pasargātu sevi no slimošanas.

 

Komentējiet