Kā atšķirt gripu no saaukstēšanās?

Liene Matuzele, Juglas Medicīnas centra infektoloģe

Iesnas, klepus, nogurums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes kaulos ir piespiedušas atteikties no ikdienas gaitām un palikt gultā zem segas. Vai tā ir gripa vai tikai saaukstēšanās jeb akūta respiratora saslimšana (ARS), to katrs jautā gan sev, gan ārstam. Ir svarīgi zināt un atpazīt gan saaukstēšanās, gan gripas pirmos simptomus.

Saaukstēšanās ir salīdzinoši vieglāka augšējo elpceļu (respiratorā) saslimšana nekā gripa. Ja saaukstēšanās no ikdienas gaitām atteikties liek un slikta pašsajūta saglabājas dažas dienas, tad ar gripu ir jāslimo no dažām dienām līdz pat nedēļām. Gripa – vienalga vai tā ir ikgadējā sezonālā gripa vai kāds cits gripas vīruss – var radīt smagas komplikācijas, piemēram, plaušu karsoni, un to var nākties ārstēt arī slimnīcas apstākļos.

Saaukstēšanās simptomi

Saaukstēšanās biežāk sākas ar iekaisušu kaklu, tas tāds ir vismaz dažas dienas. Vēlāk kakla sāpēm pievienojas arī aizlikts vai pilošs deguns, klepus. Pieaugušajiem var būt neliels drudzis, lai gan tas ir reti. Augsta temperatūra pie saaukstēšanās biežāk ir vērojama maziem bērniem.

Vidēji saaukstēšanās ilgst nedēļu. Pirmajās trīs dienās cilvēks ir vīrusu mājvieta un, ja netiek ievērots gultas režīms, savus notvertos slimības izsaucējus itin viegli var nodot tālāk gan saviem kolēģiem, gan ģimenes locekļiem, gan dienā sastaptajiem cilvēkiem veikalos, transportā un citur. Tādēļ arī ārsti parasti rekomendē pārtraukt savas ikdienas gaitas un palikt mājās, lai atpūstos. Organisms ir noguris no nemitīgā skrējiena un dažas atpūtas dienas tas ir pelnījis.

Ja saaukstēšanās simptomi nepazūd aptuveni nedēļas laikā, saslimšana ir nopietnāka – iespējams, tā ir kāda bakteriālā infekcija un ārstam būs jānozīmē antibiotiku kurss.

Gripas pazīmes

Gripas pazīmes ir līdzīgas kā pie saaukstēšanās, taču gripa sākas ļoti strauji. Gripai ir ļoti īss inkubācijas jeb slēptais periods, kad gripas slimnieks ir bīstams apkārtējiem, jo ir infekciju avots. Pēc kontakta ar gripas slimnieku var saslimt jau pēc 1-2 dienām. Gripa sākas ļoti strauji, var pateikt pat stundu, kad esi saslimis. Pēkšņi parādas stipras galvas sāpes, sevisķi pieres – deniņu rajonā, tad paaugstinās temperatūra līdz 39° – 40° C ar drebuļiem, drudzi. Šiem simptomiem pievienojas sāpes acu ābolos un lauzoša sajūta kaulos, sāpes muskuļos un locītavās, gaismas nepanesība, reiboņi, kasīšanās sajūta aiz krūšu kaula un aizlikts deguns. Nākamajās dienās pievienojas sauss kairinošs klepus, nelielas iesnas. Pati slimība ilgst 2-7 dienas.

No saslimšanas ar gripu  ļoti jāuzmanās slimniekiem pēc 60 gadu vecuma un slimniekiem ar hroniskām slimībām, jo pēc gripas var ātri pievienoties komplikācijas, bakteriāla infekcija, piemēram, plaušu karsonis vai paasināties esošās slimības.

Salīdzinot, var teikt, ka saaukstēšanos jeb ARS izsauc citi vīrusi, inkubācijas periods parasti ir garāks. Slimība sākas pakāpeniski, temperatūra būtiski nepaaugstinās, reti pārsniedz 38,5° C. Drebuļi mēdz būt reti. Ir iesnas un apgrūtinata elpošana caur degunu, biežs simptoms ir šķavas, kasīšanās sajūta kaklā. Klepus ir vājš vai mērens. Vispārējais stāvoklis slimniekam parasti nav smags.

Piedāvāju nelielu gripas un saaukstēšanās simptomu tabulu

Simptomi Saaukstēšanās Gripa
Drudzis Dažkārt, parasti viegls, neliels Vienmēr. paaugstināta temperatūra līdz 39° – 40° C. Ilgst 3-4 dienas.
Galvassāpes Dažkārt Bieži
Vispārējas ķermeņa sāpes Nelielas Vienmēr, bieži sāpes ir stipras
Nogurums, vājums Dažreiz Vienmēr, ilgst 2-3 nedēļas
Pilnīgs spēku izsīkums Nekad Vienmēr, parasti novērojams slimības sākuma posmā
Šķavas Vienmēr Dažkārt ir novērojams
Iesnas Parasti ir Dažreiz
Iekaisis, sāpošs kakls Vienmēr Dažkārt ir novērojams
Klepus, diskomforta sajūta krūtīs Viegls vai vidējs, biežāk sauss klepus Vienmēr un kļūst arvien stiprāks

Jebkurā gadījumā – pareizo saslimšanas diagnozi noteiks ārsts. Ārsts arī nozīmēs ārstēšanai nepieciešamos medikamentus un sniegs padomus, kā veiksmīgāk atkal atveseļoties.

Pārpublicēts no: http://woman.delfi.lv/health/medicine/ka-atskirt-gripu-no-saaukstesanas.d?id=35842411

Komentējiet