Vai organisma skābju – sārmu līdzsvara traucējumi ir koriģējami? Rakstu sērija – 1.raksts
Atslēgvārdi: organisma skābju-sārmu līdzsvars, pH testu izpilde-metrija, Prof. Juris Leja, siekalu un urīna pH
Pārpublicēts no materia medica 10/2011
Juris Leja
RSU profesors, Dr.hab.med.
Organisma skābju – sārma līdzsvara traucējumi ir visai izplatīti, bet mūsu zināšanas par tiem vājas. Pacienti par šiem traucējumiem interesējas. Vēl vairāk – dzirdēts, ka rietumvalstīs cilvēka skābju – sārma līdzsvara korekcija ir ļoti populāra…
Līdzsvaram starp H+ un OH– joniem organisma vielmaiņā ir būtiska nozīme. Normālos fizioloģiskos apstākļos tas nosaka pastāvīgu asins pH → 7,36 – 7,44. Šī pH pastāvība organismam ir ļoti svarīga, jo pat samērā niecīgas minētā raksturlieluma pārmaiņas spēj izraisīt dzīvībai svarīgu funkciju traucējumus. It kā šķietami nelielas asins pH pārmaiņas →līdz 7,0 un 7,8 → cilvēku nonāvē, jo tiek būtiski traucētas enzīmu sistēmu funkcijas. pH ir organisma universāls raksturlielums. Lai enzīmu un hormonu regulējamās funkcijas darbotos normāli, organisma šķidrumos un audos nepieciešams pastāvīgs un stingri noteikts pH līmenis.
Diagnostiskam nolūkam pH nosaka dažādos organisma šķīdumos: urīnā, kuņģa sekrētā, izkārnījumu emulsijā, maksts izdalījumos.
Pacients, siekalu un urīna pH-metrija
Lai pārliecinātos par organisma skābju – sārmu līdzsvaru un saprastu, kā pacientu ietekmē uzturs, rietumvalstīs pH noteikšana siekalās un urīnā šobrīd ir ļoti populāra. Pastāv pat veselas pacientu pH-metristu apvienības. Cilvēki regulāri tiekas, pārrunā savas problēmas un pieredzi, ka pret tām cīnīties.
- tabula. Dažu cilvēka organisma šķidrumu/izdalījumu pH
Šķidrums/izdalījums pH | |
Serums | 7,36 – 7,44 |
Siekalas | 6,4 – 7,9 |
Kuņģa sula | 1,5 – 2,0 |
Žults (pūslī) | 5,4 – 6,9 |
Izkārnījumi | 6,8 – 7,6 |
Urīns | 4,5 – 8,0 |
Āda (dažādu slāņu) šūnstarpu šķidrums |
pH uzskata par vērtīgu raksturlielumu un dēvē par pacienta logu uz savu organismu. Tomēr, zinot, ka siekalu pH cieši saistīts ar visa organisma skābju – sārmu līdzsvara pārmaiņām un bufersistēmām, šo logu varbūt analizēsim ne tik ļoti vienkāršoti.
Vairumam bērnu siekalu pH ir ap 7,5, bet pieaugušiem cilvēkiem ap 6,5 vai mazāk (to saista ar kalcija jonu deficītu un nepareizu dzīvesveidu).
pH testu izpilde
Testi ir vienkārši un tos var viegli un ātri veikt mājas apstākļos. Rietumvalstīs šos testus izmanto jau sen. Uzskata, ka pH teststrēmelēm vajadzētu būt katras ģimenes aptieciņā blakus termometram.
Siekalu un urīna pH testi ļauj spriest par minerālvielu rezervēm organismā un skābju – sārmu līdzsvara stāvokli.
Siekalu pH ir samērā konstants, un to veselības paškontroles nolūkā pacientiem iesaka mērīt divas dienas nedēļā – no rīta un vēlāk.
No rīta testu veic tūlīt pēc pamošanās, pirms mutes skalošanas, zobu tīrīšanas, smēķēšanas un, protams, pirms dzeršanas un ēšanas. Iesaka pat nedomāt par barību. Siekalas izvada uz teststrēmeles indikācijas zonas, pagaida noteiktu reaģēšanas laiku un indikācijas zonas nokrāsu salīdzina ar krāsu skalu. Iegūto rezultātu pieraksta. Šim pH būtu jābūt 6,8.
Vēlāk, dienas laikā, lai rezultāts būtu precīzs, siekalu pH drīkst mērīt tad, ja 2 stundas pirms mērījuma pacients neko nav uzņēmis – nav ne ēdis, ne dzēris. Pacientam liek norīt siekalas, kas ir mutē. Pēc tam resalivēt muti, divreiz sūcot siekalas no zemmēles telpas.
Siekalu pH mērī arī pirms un 10 – 15 min. pēc maltītes.
Pēc maltītes siekalās sārmaino minerālvielu daudzums ļoti pieaug. Tādēļ šīm siekalām jābūt sārmainām.
Ideāls siekalu pH ir 6,8 – 7,0 (norma 6,5 – 7,5) pirms un ap 8,5 pēc maltītes.
Ja siekalu pH pirms maltītes, piemēram, ir 5,5, bet pēc maltītes būtiski nepieaug, tas liecina par sārmaino minerālvielu trūkumu.
Ja siekalu pH pēc maltītes mazinās, tas norāda uz sārmaino minerālvielu rezervju izsīkumu organismā.
Turpmāk vēl…
Solveiga rakstīja:
Feb 20, 12 at 22:44Labdien,
kāda ir sakarība starp asinīm, urīnu, siekalām pH ziņā ? Ja urīnā ir 6.0, vai tas nenozīmē, ka asinīs arī ir tāds pats vai līdzīgs ?
Margarita Rupenheite rakstīja:
Feb 21, 12 at 19:36Atbildi ar informāciju saņemsiet uz e-pastu
Margarita
Raivo Leņķītis rakstīja:
Dec 17, 13 at 10:20Nodrerīga informācija ieskaitei! Paldies, kolēģi!
Margarita Rupenheite rakstīja:
Dec 17, 13 at 11:44Paldies par vērtējumu. Priecājos, ka studentiem noder.
Lai veicas, Margarita
Jana rakstīja:
Jan 13, 14 at 21:41Kur var iegādāties testa strēmeles pH noteikšanai? Apvaicājos vairākās aptiekās (Mēness, Benu, Euro) – bet tādu nav!
Margarita Rupenheite rakstīja:
Jan 20, 14 at 10:52Info par stripiem
http://www.medicinaspreces.lv/shop/product/lv/LPPH0-14BAND/111
Ar cieņu, Margarita
Nauris Leja rakstīja:
May 12, 14 at 13:39Jādzer sārmains ūdens ar pH 9,3 un viss būs labi))) aqualar pH9+
Zane rakstīja:
Sep 17, 15 at 16:53PH testerus var iegādāties arī šeit:
http://www.hermine.lv/index.php?categoryID=116
Var izsūtīt ierakstītā vēstulē pa pastu par 1,50 Eiro.
Vai uz Omniva pakomātu par 3 Eur, vai ar kurjeru Rīgā par 3,10,
Lielākajās Latvijas pilsētās par 3,50 Eur.
Dace Nitina rakstīja:
May 21, 18 at 08:19Labdien!
gribēu saņemt pilnu prof. Lejas rakstu par pH.
Jautājums, kāpēc, mainot uzturu, tiešām urīna pH mainās uz sāŗmaino pusi pat 2 vienību (5->7) robežās, kamēr asins pH droši vien mainot uzturu, nemainīgs. Urīns tacu is asins filtrācijas produkts.
Dace