ES aizliedz izmantot ķīmisko vielu bisfenols-A zīdaiņu pudelītēs

Jēkabs (4 gadi) nofotografējis brālīša pudelīti

Pārpublicēts no:   http://db.lv/r/322-razosana/231979-es-aizliedz-izmantot-kimisko-vielu-bisfenols-a-zidainu-pudelites

Eiropas Komisija paziņojusi par aizliegumu izmantot bisfenolu-A bērnu plastmasas pudelīšu ražošanā, ziņo BBC.

Lelde Petrāne

Komisija atsaukusies uz bažām, ka šī sastāvdaļa var negatīvi ietekmēt bērnu veselību. Jaunākie pētījumi liecinot, ka tai varētu būt negatīva ietekme uz bērnu attīstību, imūno atbildes reakciju un tā varētu veicināt audzēju attīstīšanos.

ES aizliegums stāsies spēkā 2011.gada laikā.

BBC norāda, ka bažas par bisfenola-A izmantošanu pastāvējušas jau kādu laiku, un seši ASV ražotāji pārtrauca tā lietošanu pudelītēs jau 2009.gadā. Taču tas attiecās tikai uz pudelītēm, kas tiek pārdotas ASV.

Šo ķīmisko vielu plaši izmanto cietas, caurspīdīgas plastmasas ražošanā, un tā bieži sastopama pārtikas un dzērienu iepakojumos.

Pret šīs vielas izmantošanu pudelīšu ražošanā iestājusies britu labdarības organizācija National Childbirth Trust. Tās vadītāja Belinda Fips (Belinda Phipps) stāstījusi, ka pudelītes, kas satur šo vielu, visbīstamākās kļūst nolietojoties, jo tām ir skrāpējumi, kas veicina lielāku dzēriena piesārņošanos ar vielu, bet vielas nokļūšanu šķidrumā veicina arī siltu dzērienu ievietošana šādā pudelītē.

Kanāda bija pirmā valsts, kas oktobrī atzina, ka bisfenols-A ir toksisks.

Zīdaiņu pārtiku nevajadzētu karsēt cietās plastmasas traukos

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Pārtikas centrs iesaka pārtikas produktus, īpaši -zīdaiņiem paredzētos maisījumus, nekarsēt polikarbonāta jeb cietās plastmasas traukos, jo paaugstinātas temperatūras apstākļos pārtikā var nonākt bisfenols A – toksiska viela, kam ir nevēlama neiroloģiska un morfoloģiska iedarbība. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) zinātniskā komiteja jau vairākus gadus pēta bisfenola A izmantošanu polimēru materiālos un priekšmetos, kas nonāk saskarsmē ar pārtiku, īpašu uzmanību pievēršot bisfenola A ietekmei uz zīdaiņu veselību un attīstību.

Eiropas Komisijas Pārtikas Zinātniskā komiteja 2002. gadā ir noteikusi bisfenola A pieļaujamo līmeni, pie kura nav novērojams cilvēka organismam nelabvēlīgs efekts un tie ir 0,01 mg bisfenola A uz 1 kilogramu ķermeņa masas dienā. EFSA veiktie pētījumi liecina, ka uzņemtā bisfenola A daudzums visās patērētāju grupās ir par apmēram 30 % zemāks kā noteiktā pieļaujamā dienas norma.

Lai arī pētījumi un riska novērtējums liecina, ka ne pieaugušo, ne bērnu, kuri ikdienā izmanto cietās plastmasas traukus – šķīvjus, krūzes, mikroviļņu krāsnīm paredzētos siltumizturīgos traukus, zīdaiņu barošanai paredzētās pudelītes, veselībai apdraudējuma nav, ir pierādīts, ka bisfenols A paaugstinātas temperatūras apstākļos jeb karsēšanas procesā izdalās no traukiem un nonāk pārtikā.

Tādēļ PVD Pārtikas centra pārtikas nekaitīguma eksperti iesaka pārtiku, īpaši zīdaiņiem paredzētos maisījumus, nesildīt cietās plastmasas traukos (neievietot ļoti karstā ūdenī, mikroviļņu krāsnī), vai arī to darīt temperatūrā, kas nepārsniedz +80°C, tādējādi piesārņojuma risku samazinot līdz minimumam.

Zinātnieku diskusijas un pētījumi par šo problēmu turpinās. Ja turpmākajos pētījumos atklāsies, ka ķīmiskais piesārņojums reāli apdraud patērētājus, Eiropas Komisija lems par veicamajiem tirgus uzraudzības pasākumiem un PVD Pārtikas centrs par to informēs arī Latvijas iedzīvotājus.

Pārpublicēts no: http://www.mansmazais.lv/article/287993/

Komentējiet