Krāsa interjerā un apģērbā 5. raksts

                                                                                                        

Lielu daļu sava laika mēs pavadām telpās. Tieši tāpēc interjera krāsa ir ļoti svarīga. Vērts atcerēties, ka siltās krāsas (sarkanā, oranžā, dzeltenzaļā, purpura) rada tonizējošu efektu. Nepiesātinātās pasteļkrāsas absorbē daudz gaismas un var mīkstināt efektu pārāk saulainās istabās. Aukstie toņi (zaļizilais, debeszilais, zilais, violetais) mīkstina pārāk košu gaismu. Intensīvās krāsas var palīdzēt kompensēt gaismas trūkumu.

Baltā krāsa

Baltā krāsa interjerā rada plašuma sajūtu. Tomēr, ja tās ir pārāk daudz (piemēram, pašlaik ir populāri veidot austrumu minimālisma interjeru, kur absolūti viss ir balts), tad var rasties vientulības sajūta. Priekšmeti, kas nokrāsoti baltā krāsā, vājāk par citiem sasilst un lēnāk atdziest. Tāpēc baltā krāsa obligāti jāatšķaida ar kādām košām detaļām.

Nav vēlams krāsot virtuvi baltā krāsā, jo tādā veidā pazudīs mājīguma sajūta. Balta vannas istaba var likties vēsa. Bet balts ofiss skaitās labs risinājums, jo simbolizē godīgumu un akurātumu.

Cilvēki, kuru apģērbā dominē baltā krāsa, tiecas pēc harmonijas un saskaņas ar apkārtējo pasauli. Izvēlieties balto krāsu, kad jums jārada bezpalīdzīgas un ievainojamas personības iespaids.

Sarkanā krāsa

Sarkanā krāsa – ļoti spēcīgs enerģijas avots. Tomēr tas nepavisam nenozīmē, ka visas sienas mājā jākrāso šajā krāsā. Pietiekami izmantot to akcentu veidā. Bet nevajag pārāk aizrauties arī ar tādām detaļām. Atcerieties, ka pusstundas laikā sarkanais dod milzīgu enerģijas lādiņu, smadzeņu darbība aktivizējas, bet pēc tam iegūto mundrumu sāk nomainīt nogurums un aizkaitināmība.

Nevajadzētu izmantot šo krāsu guļamistabā, jo krāsas enerģija paaugstina aktivitāti, un atpūsties tādā istabā jums diez vai izdosies. Ja tomēr jūs gribiet izgreznot jūsu guļamistabu tieši ar šo krāsu, tad izvēlieties maigākus toņus, tuvākus rozā nekā koši sarkanam.Enerģiski un ambiciozi cilvēki cenšas izvēlēties tieši sarkanas krāsas lietas. Intravertie reti izvēlas sarkanu apģērbu, jo cenšas lieki nepievērst sev uzmanību.

Ja jūs gribiet pievērst sev uzmanību, ieņemt dominējošu stāvokli kompānijā – tad nēsājiet sarkano. Sarkanā krāsa spēj piedot jums drosmi un ticību sev. Krāsu terapeiti iesaka izmantot sarkanu apģērbu, nodarbojoties ar sportu, jo tas piedod valkātājam papildus iekšēju enerģiju un izturību.

Bet virtuvē košie šīs krāsas toņi ir ļoti piemēroti, jo rosina apetīti.

Oranžā

Tāpat kā ar sarkano, esiet uzmanīgi ar oranžās krāsas izmantošanu interjerā. Dodiet priekšroku maigākiem toņiem – persiku vai ambras.

Oranžam apģērbam dod priekšroku cilvēki, kuri nodarbojas ar māksliniecisku darbību, kā arī tie, kuri izceļas ar tādu īpašību kā pacifisms (ne velti šī krāsa ir svēta budismā). Ir vērts uzvilkt oranžu apģērbu tajos brīžos, kad jūtat spēku izsīkumu.

Dzeltenā

Toties dzeltenā krāsa skaitās izdevīga interjeram, īpaši mācību un darba telpām, jo palīdz radīt atmosfēru intelektuālam darbam un stimulē nervu sistēmu. Tikai atcerieties, ka košo toņu izmantošana pieļaujama tikai ārkārtas gadījumā labi apgaismotās telpās.

Piemērota cilvēkiem, kuri apģērbā dod priekšroku dzeltenajam tonim, zemapziņā barojas ar šīs krāsas enerģiju, tieši tāpēc viņi atšķiras ar ārēju aktivitāti.

Ja jums jākoncentrējas, tad uzvelciet tieši šīs krāsas apģērbu, jo dzeltenais palīdz koncentrēt domas, kā arī palīdz izvairīties no garīgas pārslodzes. Tieši tāpēc krāsu terapeiti uzskata, ka uz eksāmeniem un intelektuāliem konkursiem ir vērts ģērbties šīs krāsas apģērbā.

Zaļā

Zaļā – universāla krāsa, kura tiek uzskatīta par visveiksmīgāko visu veidu telpām. Tomēr dažādām šīs krāsas nokrāsām ir atšķirīga iedarbība. Aukstie toņi (piemēram, jūras zilā vai akvamarīna krāsa) iedarbojas atsvaidzinoši. Zaļa ābola un laima krāsa stimulē. Gaišie toņi ( ar lielu baltās krāsas piejaukumu) iedarbojas nomierinoši. Tumši zaļā krāsa rada līdzsvara un pašpārliecības sajūtu.

Zaļš apģērbs der intravertiem (cilvēkiem, kas mīl vērot, ne rīkoties), kuri nemīl izrādīt savas emocijas un patur visus pārdzīvojumus sevī. Ja jums nepieciešams radīt uzticēšanos vai pārliecināt cilvēku par kaut ko, dodiet priekšroku tieši šīs krāsas apģērbam

Melnā krāsa

Melnā krāsa derēs cilvēkiem, kuri cenšas kontrolēt situāciju un sekot autoritāra cilvēka imidžam. Cilvēki, kuri gandrīz vienmēr valkā melnu apģērbu, bieži ir diezgan pretrunīgas personības. Situācijās, kas jūs negribiet pievērst sev lieku uzmanību, izvēlieties melnas krāsas apģērbu.

Protams, melnā krāsa ir spēcīga, tā rada stabilitātes un pašpietiekamības sajūtu. Bet šo krāsu nevar ļaunprātīgi izmantot. Tā var izraisīt tādus blakusefektus kā noslēgtība. Ja šīs krāsas būs par daudz, telpa liksies neomulīga.

Tāpat kā ar sarkano krāsu, vajag aprobežoties ar aksesuāriem, kuri rada interjera grafiskumu un asumu, kas izsauc asociācijas ar disciplinētību un organizētību.

Zilā krāsa

Pašpietiekami un psihiski stabili cilvēki dod priekšroku zilas krāsas apģērbam. Krāsu terapeiti iesaka izvēlēties zilas krāsas apģērbu darbam, jo tas nenovērš uzmanību un palīdz sakoncentrēties. Tiek uzskatīts, ka šī ir vislabākā apģērba krāsa tajos brīžos, kad jūs ejiet uz tikšanos ar nepazīstamu cilvēku (piemēram, kad iekārtojieties darbā).

Šī krāsa skaitās ideāla guļamistabām, jo izsauc atslābinājuma sajūtu. Vannas istabai neiesaka, jo tomēr pieder pie auksto krāsu grupas, kaut gan tieši vannas istabās to plaši izmanto.
Sarkanā krāsa

Kam: Enerģiski un ambiciozi cilvēki cenšas izvēlēties tieši sarkanas krāsas lietas. Intravertie reti izvēlas sarkanu apģērbu, jo cenšas lieki nepievērst sev uzmanību.

Kad: ja jūs gribiet pievērst sev uzmanību, ieņemt dominējošu stāvokli kompānijā. Sarkanā krāsa spēj piedot jums drosmi un ticību sev. Krāsu terapeiti iesaka izmantot sarkanu apģērbu, nodarbojoties ar sportu, jo tas piedod valkātājam papildus iekšēju enerģiju un izturību.

Debeszilā krāsa

Kam: tāpat kā ar oranžo krāsu, debeszilam apģērbam dod priekšroku mākslinieciskas personības, tikai debeszilās krāsas gadījumā, to izvēlas vairāk jūtīgi un liriski cilvēki.

Kad: tā kā debeszilā krāsa nomierina, tad vēlams valkāt šādas krāsas apģērbu, ja jūs jūtiet, ka jums paredzēta nepatīkama tikšanās vai saruna. Debeszilā krāsa neļaus jūsu jūtām iziet no kontroles un atbrīvos no nevajadzīgas agresijas kā jūs, tā arī jūsu sarunbiedru.

Violetā krāsa

Šī krāsa derēs racionālistiem, kuri cenšas stingri kontrolēt visas savas jūtas. Izvēlieties violetas krāsas apģērbu, kad jums vajag nostiprināt savu pašpārliecību. Violeta krāsa palīdz justies mundram un psihiski stipram.

http://www.krasuterapija.lv/?page=teksts&sadala=krasu_terapija

Inta Vītola
Bakalaura grāds ekonomikā LLU EF(2002); maģistratūras studijas LLU SZF(2004) Organizāciju un Sabiedrības pārvaldes socioloģijā; International University of Fundamental studies Oxford educational Network Sankt Pēterburgā , kvalifikācija: psiholoģe- krāsu terapeite (2009); Reiki meistare (2009

Kontakti:

Rīgā, Elizabetes iela 103-8; Jelgavā, Raiņa ielā 14

www.krasuterapija.lv; www.septini.lv 

vitola.inta@gmail.com

Tālrunis + 371 29 22 34 89

Komentējiet