Krāsains ēdiens – veselīga uztura pamats 4. raksts

  Krāsu iespējas un krāsu terapijas paņēmieni bija labi zināmi daudzām tautām senatnē. Indieši cilvēkam izdala septiņus enerģētiskos centrus – čakras, no kurām katra atbilst noteiktai krāsai. Ēģiptiešiem bija krāsu istabas, uz kurām veda slimos.

Krāsu uztvere notiek caur redzi, pierādīta arī krāsu uztvere caur ādu. Pagājušā gadsimtā bija pierādīts apgalvojums, ka arī ēdiena, kuru uzņemam, krāsai  ir liela nozīme.

Pavērojiet sevi: kādas krāsas pārtikai jūs dodiet priekšroku? Tas var norādīt uz noteiktas enerģijas nepietiekamību – zemapziņā mēs izvēlamies tos produktus, kuru īpašības asociējas ar to krāsu īpašībām. Bez tam, to vai citu vitamīnu un minerālvielu saturs arī atspoguļojas augļu vai dārzeņu nokrāsā. Piemēram, produkti, kuri bagāti ar C vitamīnu, visbiežāk ir dzeltenā vai oranžā krāsā.

Pilnīgi iespējams, ka dažas fiziskas, psihiskas vai garīgas saslimšanas saistītas ar noteiktas krāsas produktu nepietiekamību ēdienkartē. Ļoti svarīgi, lai jūsu uzturs būtu sabalansēts atkarībā no tā, kas tieši vajadzīgs jūsu organismam.

Tomāts (sarkanā pārtika) – noderīgs asinsrites un imūnajai sistēmām. Sarkanā pārtika (tomāti, bietes, redīsi, sarkanā gaļa, ķirši, plūmes, āboli, avenes, meža zemenes, zemenes, jāņogas, arbūzi u.c.) ļoti vērtīga asinsrites un imūnajai sistēmām, jo attīra asinis un izvada no tām toksīnus. Tas ir saistīts ar to, ka sarkanas krāsas produktos ir vairāk dzelzs. Šī pārtika arī palīdz cīnīties ar nogurumu un depresīvu noskaņojumu, tāpēc rūpīgi sekojiet, lai tā būtu iekļauta ziemas perioda ēdienkartē, kad sevišķi nepieciešams uzturēt organismu tonusā.

Melone (oranžā pārtika) – uzlabo garastāvokli. Oranžā pārtika (apelsīni, persiki, aprikozes, mandarīni, hurma, burkāni, medus, ķirbji, lazdu rieksti, melones, u.c.) satur daudz C vitamīna. Kā zināms, šim vitamīnam piemīt antiseptiskas un sāpes noņemošas īpašības. Oranžas krāsas produkti ir ļoti noderīgi imūnsistēmai un elpošanas sistēmai, jo veicina šūnu atjaunošanos un saistau duelastības palielināšanos. Psiholoģiskā līmenī oranžā pārtika uzlabo garastāvokli.

Citrons (dzeltenā pārtika) – attīra organismu no šlakvielām.
Pie dzeltenajiem produktiem pieskaita kukurūzu, sviestu un augu eļļu, riekstus, ananāsus, citronus, banānus, greipfrūtus – visi šie produkti ir ļoti efektīvi prāta spēju stimulēšanai un nervu sistēmas nostiprināšanai. Dzeltenas krāsas produktu daudzumu ir vērts palielināt, ja ir problēmas ar gremošanas sistēmu, jo kālijs, kuru satur šie produkti, veicina organisma attīrīšanu no šlakvielām.

Provitamīnu A; C un E vitamīnus, kuriem piemīt antioksidantu īpašības, lielā daudzumā satur zaļā pārtika. Šīs vielas labvēlīgi iedarbojas uz asinsrites un nervu sistēmu. Tieši tāpēc sirds saslimšanu gadījumā, ja ir stress, biežas galvassāpes un nervu sistēmas pārslodze, ārsti iesaka iekļaut diētā tādus produktus kā salāti, kāposti, āboli, bumbieri, kivi, zaļumi, brokoļi, gurķi, avokado, neitrālie produkti, piemēram, jogurti.

Pie zilajiem produktiem pieskaita jūras kāpostus, baklažānus, sēnes, selerijas, sparģeļus, pienu, sieru, kartupeļus u.c. Šie produkti veicina labu miegu un veselīgu gremošanu.

  • Violeto produktu (tumšās vīnogas, olīvas, zilenes, plūmes, mellenes, upenes u.c.) diētu iesaka, ja ir problēmas ar nervu sistēmu, jo vielas, kuras šie produkti satur, stabilizē organisma psihisko darbību, nomierina un palīdz stresa situācijās, kā arī urīnpūšļa slimību gadījumā.
  • Pie gaiši zilajiem produktiem pieskaita gandrīz visas zivis. Šis ēdiens satur omega-3 taukskābes, B vitamīnu, kalciju un kāliju. Visas šīs vielas palīdz novērst sirds slimības un labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka kaulu sistēmu.

http://www.krasuterapija.lv/?page=teksts&sadala=krasu_terapija

Inta Vītola
Bakalaura grāds ekonomikā LLU EF(2002); maģistratūras studijas LLU SZF(2004) Organizāciju un Sabiedrības pārvaldes socioloģijā; International University of Fundamental studies Oxford educational Network Sankt Pēterburgā , kvalifikācija: psiholoģe- krāsu terapeite (2009); Reiki meistare (2009

Kontakti:

Rīgā, Elizabetes iela 103-8; Jelgavā, Raiņa ielā 14

www.krasuterapija.lv; www.septini.lv

vitola.inta@gmail.com

Tālrunis +371 29 22 34 89

Komentējiet