Krāsu terapijas vēsture (no senatnes līdz mūsdienām) 2. raksts

                                                                                                                        

Autore  Inta Vītola

 Kopš vissenākajiem laikiem tika izmantota ārstēšana ar krāsu. Cilvēki Ēģiptē, Indijā un Ķīnā pielietoja brīnumainās ārstnieciskās krāsu īpašības. Pastāv dokumentāli pierādījumi, ka ķīniešu ārsti pirms vairākām tūkstošgadēm ārstēja kuņģa saslimšanas ar dzelteno krāsu, bet pacienti, kuri centās izārstēties no skarlatīnas, nēsāja sarkanas šalles.

 Viduslaikos dievnamu celtniecības procesā izmantoja lielus vitrāžas logus, caur kuriem iekļuva daudzkrāsaini ārstnieciski stari.

 Krāsu terapijas kā patstāvīgas zinātnes pirmssākumi meklējami, kad 1877. gadā angļu zinātnieki Dauns un Blunts terapeitiskiem mērķiem atklāja ultravioletos starus, ar kuru palīdzību ārstēja ādas salimšanas un rahītu. Bez tam, ieguldījumu zinātnes attīstībā devuši amerikāņu zinātnieku Edvina Babbita un Plizanton darbi, kuros aprakstīta atsevišķa spektra krāsu terapeitiskā iedarbība. Piemēram, Babbits uzskatīja par nepieciešamu ārstēt neauglību ar sarkano krāsu, dzelteno izmantot aizcietējumu gadījumā, bet gaišzilo nervu saslimšanu gadījumā.

 Rūdolfs Štainers – slavens austriešu filozofs un pedagogs pielietoja krāsu savās garīgajās studijās un lika pamatus antropozofijai (zinātne par cilvēka garīgo uztveri un tās kopsakarībām ar Visumu). Pēc tam tika nodibinātas antropozofijas skolas.

 Antopozofijas skolu ēkās bija ierīkoti logi ar daudzkrāsainiem stikliem, ar mērķi, lai skolnieki varētu izmēģināt terapeitisko krāsaino staru iedarbību uz sevi. Mūsdienās daudzās Valdorfa skolās krāsu pielieto katrā bērnu attīstības stadijā. Piemēram, kā metodiku maziem bērniem stundās izmanto košos un siltos toņus, bet vecāko bērnu apmācībā pielieto aukstos toņus.

 Bez tam, ārsts Georgs fon Langdorfs atklāja, ka sarkanā krāsa paplašina asinsvadus, bet zilā – sašaurina, to aprakstīja savā darbā „Die Licht – und Farbesetze und ihre therapeutische Anwendung, 1894”.

 Šodien zinātnieki arī uzskata, ka krāsu terapija – tā būs viena no visperspektīvākajām un drošākajām ārstēšanas un atveseļošanas metodēm, tad, kad ķīmijterapija aizies pagātnē.

 Viduslaiku ārsti daudzas slimības izārstēja ar krāsu terapijas palīdzību. Galvenie krāsu terapijas pamati bija izdomāti vēl tālā senatnē Ēģiptē, Indijā, Ķīnā un Persijā. Mūsdienu zinātnieki atraduši telpas ēģiptiešu tempļos, kuras bija iekārtotas tādā veidā, lai saules stari tiktu lauzti septiņās spektra krāsās. Šī brīnišķīgā gaisma tika izmantota gan ticības rituāliem, gan dažādu saslimšanu ārstēšanai. Pacientu burtiski „peldināja” istabā ar nepieciešamo krāsu, kura nepieciešama veselības atjaunošanai.

 Senatnes zinātnieki uzskatīja, ka zilā, dzeltenā un sarkanā krāsas aktivizē cilvēka fiziskos, prāta un garīgās eksistences spēkus. Vasarā un pusdienlaikā dzeltenie dieva Izisa stari bija visvarenākie, pie tam tie arī atbildēja par psihiskās enerģijas sakoncentrēšanu. Pavasarī un no rīta zilie vai violetie stari bija visspēcīgākie. Rudenī un vakarā tika izmantoti sarkanie stari, kuri, iekļūstot cilvēka organismā caur elpošanas orgāniem, uzpildīja cilvēku ar dzīvīgumu.

 Ārstēšana ar gaismas palīdzību, kura gāja caur dārgakmeņiem, tika plaši pielietota senajā pasaulē.

 Visinteresantākais, ka faktiski pamatus gaismas terapijas pētniecības attīstībai lika neiroloģiskās saslimšanas, kad pēc sāpes remdējošas saules gaismas vērošanas caur gaiši zilu filtru un violetās krāsas vērošanas, krāsu terapija kļuva par atsevišķu zinātni. Kā vācu, tā arī krievu terapeiti XX gadsimta sākumā apstiprināja franču kolēģu pētījumu rezultātus par krāsaino staru ārstnieciskajām īpašībām dažādu saslimšanu ārstēšanā.

 Krievu zinātnieks neiropatalogs V.M.Behterevs arī nodarbojās ar cilvēka ķermeņa orgānu un krāsu staru savstarpējo attiecību pētīšanu. Viņš pētīja krāsu sajūtas iedarbību uz to psihisko procesu ātrumu, kuri notiek organismā. Pēc tam kļuva zināms, ka stari, kuri novietoti tuvāk siltajai spektra daļai, veic atdzīvinošu iedarbību. Pie tam dzeltenā krāsa praktiski neiedarbojas uz mūsu psihi, zaļā krāsa palēnina reakciju, bet violetā nomāc psihiskos procesus un pacientu noskaņojumu. Bez tam, V.M.Behterevs galu galā saprata, ka eksistē zilās krāsas bremzējošā iedarbība psihiskā uzbudinājuma gadījumā, kā arī rozā krāsas aktivizējošā iedarbība, ja ir psihiska nomāktība.

 Gēte (viduslaiku vācu dzejnieks) atklāja savstarpēju sakarību starp viņa radītajiem darbiem, tādiem kā drūmie vai jautrie. Pie tam viņš izmantoja brilles ar dažādi krāsotiem stikliem. Pēc tam Gēte nonāca pie interesanta secinājuma, ka sarkanā un dzeltenā krāsa rosina cilvēka enerģiju, bet zilā rada skumjas, pie tam nomācot cilvēka garastāvokli un pašsavaldīšanās spējas.

 Krievijā krāsu terapijas zinātne parādījās XX gadsimta sākumā Eksperimentālās medicīnas institūtā, kur tika nodibināta laboratorija ārstēšanai ar gaismu, kura funkcionēja pēc Nilsa Finzena metodikas. Vēlāk Ķirurģijas akadēmijā nodibināja vienu no krāsu terapijas nodaļām. Tur veica psoriāzes, sejas ādas tuberkulozes un citu ādas saslimšanu ārstēšanu. Bet pēc revolūcijas par šo ārstēšanas metodi piemirsa. To no jauna atklāja Permas ārsts Ivans Pavlovičs Fjodorovs, kurš izgudroja aparātus, kuri sekmīgi ārstēja ādas saslimšanas ar zilo krāsu, bet īpaši sejas ādas tuberkulozi un psoriāzi. Pēc tam tika veikta virkne atklājumu par redzamās krāsas iedarbību uz psiholoģiju un zemapziņu.

 Latvijā krāsu terapiju savā praksē izmanto virkne psihologu, kā arī daudzās medicīnas iestādēs un kosmetoloģijas kabinetos ir pieejami krāsu terapijas konsultācijas un seansi.

Inta Vītola
Bakalaura grāds ekonomikā LLU EF(2002); maģistratūras studijas LLU SZF(2004) Organizāciju un Sabiedrības pārvaldes socioloģijā; International University of Fundamental studies Oxford educational Network Sankt Pēterburgā , kvalifikācija: psiholoģe- krāsu terapeite (2009); Reiki meistare (2009

  http://www.krasuterapija.lv/?page=teksts&sadala=krasu_terapija

Viens komentārs uz “Krāsu terapijas vēsture (no senatnes līdz mūsdienām) 2. raksts”

 1. Doris melody rakstīja:

  Feb 28, 17 at 16:24

  Ārstnieciskā no HIV AIDS un herpes slimību, mans vārds ir Doris melody es galvu par šo dr mazik kas varētu kādreiz saņemt savu HIV AIDS izārstēt ar savu dziedinošo burvestību, es esmu mēģinājis gandrīz visu, bet es nevarēju atrast nevienu risinājumu par manu slimību, neskatoties visi šie notiek ar mani, es vienmēr tērēt daudz nopirkt HIV zālēm no slimnīcas un veikt dažas vairākus medikamentus, bet ne atbrīvot, līdz kādu dienu man bija tikai pārlūkojot internetu, kad es nāk pāri lielu amatu Michelle! kas patiesi teica, ka viņa bijusi diagnosticēt ar HIV, un tika izdziedināta ka pašā nedēļā, izmantojot palīdzību no šiem lieliskajiem spēcīgu dziedināšanas burvestību ārstu, kādu laiku es tiešām brīnos, kāpēc cilvēki viņam sauc dr mazik i nekad zināju, ka tas viss tāpēc, ka liels un perfekta darbu, ko viņš ir darījis, ko izraisa tas viss. tāpēc es ātri sazinājās ar viņu, un viņš jautājiet man dažus jautājumus, un viņš teica, ka lieta man nekad aizmirst, ka ikviens, kas sazinājās ar viņu vienmēr kļūst viņa dziedināšanu tikai 6 stundas pēc darot visu viņš lūgt jums to darīt, tāpēc es biju pārsteigts visu laiku es dzirdēju, ka no viņa, tāpēc es darīju visu tikai, lai redzētu, ka tajā pašā dienā, kurā viņš teica, man būs sadzijusi, visu spēku, kas man pa kreisi pirms skriešanās atpakaļ un man kļūst ļoti spēcīgi un veselīgi, tas slimība gandrīz nogalina savu dzīvi visiem, jo ​​par mani, tāpēc es devos uz slimnīcu, lai sniegtu galīgo pārbaudi uz slimību, un ārsts teica, es esmu HIV negatīvs, es esmu ļoti pārsteigts un priecīgs par dziedināšanu dr mazik deva man no seno daļas Āfrikas, jūs varat e-pastu viņam tagad par savu dziedināšanas pārāk, un es apsolu, ka tas strādā ātri, tūlīt, mana situācija was.you var e-pastu šeit (drmazikpowers@gmail.com)

  HIV AIDS:
  vēdertīfu:
  gonoreja:
  Lancer drudzis.
  epilency:
  plaušu vēzis:

  un arī šis cilvēks var arī palīdzēt jums, sniedzot jums ļoti labi palīdzēt tikai viņam izmēģināt un jūsu problēmas tiks atrisinātas tikai kontakts ar him.once atkal šeit ir viņa e-pasts (drmazikpowers@gmail.com) viss pateicoties Dr mazik 2348128416885.


Komentējiet